PopArt Akımı, Tarihçesi ve Modaya Etkileri

Son günlerde moda çevrelerinde tekrardan kullanılmaya başlayan PopArt İşte Benim Stilim All Star eleme gecesine de geçtiğimiz haftalarda konsept olmuştur. Bu nedenle Moda Akademisi olarak sizlere bu sanat akımının ortaya çıkışı, modaya yansıması ve konuyla ilgili tüm bilgileri popart akımı, tarihçesi ve modaya etkileri başlıklı yazmızdan aktarıyoruz. Bundan sonra İşte Benim Stilim All Star yarışmasına konu olan akımlar, modacı ve tasarımcılar, ayrıca moda terimleri gibi konularda ayrıntılı bilgileri sitemizden edinebilirsiniz. Bizleri takip etmeye devam edin.

popart-akimi-tarihcesi-ve-modaya-etkileri

popart-akimi-tarihcesi-ve-modaya-etkileri

Andy Warhol ve PopArt

Amerika Birleşik Develeti’nin ünlü ressam, yayıncı ve film yapımcılarından olan Polonya asıllı Andy Warhol, PopArt akımının en önemli hatta öncü sayılabilecek temsilcilerindendir. 1928-1987 yılları arasında yaşayan sanatçı seri üretim nesnelerinin kullanıldığı sanat türünü kullanmış ve resimleri afiş tekniği denilen teknikle çoğaltmıştır. Bu şekilde radikal bir sanat akımını yaratan Warhol, sanatını daha çok yaşadığı dönemin toplumsal olaylarına bir tepki olarak ortaya koymuştur.

andy-warhol-ve-popart

andy-warhol-ve-popart

Andy Warhol, 1945-1949 yılları arasında Carnegie Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmaya başlamış ve 1949 yılında ise Andrew Warhol olan asıl adını Andy Warhol olarak değiştirmiştir. Andy Warhol’un önemli hale getirdiği ve tüm dünyaya yaydığı PopArt akımı, 1950 yılında İngiltere’de başlayan ancak Amerika’da yaygınlaşan bir sanat akımı olarak hala adından söz ettirmektedir. PopArt sanatında tüketim mallarının renkli ambalajları, çizgi film karakterleri ve film yıldızları malzeme olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar tüketimden nefret eden ve tüketime tepki veren bir akım olsa da PopArt, tüketim malzemelerini kullanması yönüyle de kendiyle çelişir bir yapıdadır. 1960’lı yılların başında reklam şirketleri için çalışan ve gazete başlıklarını üreten Warhol, malzemelerini ise günlük Amerikan kültürünün tüketim malzemelerinden sağlamıştır. 1962 yılında ise sanatçının en çok bilinen eseri afiş tekniğiyle fotoğraf çoğaltarak yaptığı Marilyn Monroe portresi ortaya koyulmuştur. Aynı şekilde portrelerini yarattığı kişiler ise Jackie Kennedy ve Elvis Presley’dir. Aynı yıl New York’ta bir sergi açan Warhol sanat çevrelerinde bir ilki yaratmıştır.

andy-warhol

andy-warhol

1963 yılında film denemeleri yapmaya başlamış ve bir sanat okuluna dönüştürdüğü film stüdyosu Factory genç artist, aktör ve müzisyenlerle dolup taşmaya başlamıştır. 1970 ve 80’ler Warhol’un tüm dünyaca tanınmasına neden olan yıllardır. 1987 yılında ise bir enfeksiyon sonucu hayata gözlerini kapamıştır.

PopArt Akımının Modaya Etkisi

İlk sanat akımı olarak ortaya çıkan ve çok fazla insan tarafından kabul görmüş PopArt, daha sonraları etkisini sürdüremeyip unutulmuş ancak birkaç sene önce bu kez moda dünyasında kendisini göstermiştir. Özellikle ev tekstil ürünlerinde yaygın şekilde kullanılan PopArt motifler, ayakkabılar, kıyafetler hatta aksesuarlarda da tasarımcılar tarafından kullanılmış ve kullanılmaya devam edilmektedir.

popart-akimina-gore-tasarlanmis-kiyafetler

popart-akimina-gore-tasarlanmis-kiyafetler

PopArt akımının günümüzde modaya ve kıyafetlere yansımaları aşağıdaki gibi maddelenebilmekte;

1- Elbise, çanta, ayakkabı ve kabanlarda potrelerden oluşan baskılar

2- Geometrik baskılı, çizgili, kareli desenler

3- Geometrik bir anlamı olmayan karışık çizgilerden oluşan karmaşık desenler

4- Afiş tekniğiyle çoğaltılmış resimlerden oluşan baskılı kıyafet ve aksesuarlar

İşte Benim Stilim All Star Yarışmacılarının PopArt Yorumu 

İşte Benim Stilim All Star eleme gecesi izle 9 ekim tarihli yayında yarışmacılar PopArt konseptini işlediler. Bakalım yarışmacıların PopArt anlayışı ne olmuş. Kombinleri aşağıdaki galeriden görebilirsiniz.